Certifikát originální produkt ŠUMAVA
Detailní popis produktu
Medovicový med
Medovicový med z Českého lesa Včelařství Thomayer je oceněný certifikátem originálním produkt ŠUMAVA. Medovicové (lesní) medy jsou tmavší barvy, charakterističtí svou vůní a chutí. Vznikají z tzv. medovice, kterou produkuje stejnokřídlý hmyz. Barva medu ovlivní míza ze stromu, kterou hmyz nasává. V CHKO Český les jsou lesy smíšené, což přispívá ke kvalitě lesních medovicových medů. Medovicový med patří mezi nejprodávanější a nejoblíbenější medy. Za medovicové medy Včelařství Thomayer označuje medy pouze s obsahem vody do 18% a vodivostí nad 800 µS/cm2.
Medovicové medy mají obecně více minerálních látek a fruktózy než medy květové. Krystalizace probíhá pomaleji, ale také probíhá. Pro nižší obsah pylu jsou vhodnější pro alergiky. Medy obecně příznivě působí při nachlazení, ale i na celou řadu dalších onemocnění, obsahují jednoduché cukry, proto jsou pro lidský organismus lépe stravitelné než běžný cukr, navíc mají celou řadu vitamínů, minerálů, enzymů apod.
Medovice je lepkavá a sladká směs bohatá na jednoduché cukry. Pouze v určitém letním období je na listech a jehličí různých stromů. Samozřejmě jsou i na listech stromů, které nejsou přímo v lese, a to na lipách, javorech, bucích a dalších. Dostatečný výskyt medovice pro medovou snůšku podmiňuje přemnožení stejnokřídlého hmyzu, který se živí šťávou z těchto rostlin, které tyto šťávy trávícím ústrojím vylučuje. Medovice tedy v rostlině nevzniká, ale producenti medovice jí na povrch listů a jehličí vylučují.
100% přírodní produkt, z čisté přírody v chráněné krajinné oblasti Český les.
Proč medovicový med krystalizuje?
Med je zjednodušeně řečeno živá potravina. Tato směs látek se stále proměňuje a navzájem na sebe reaguje, a to hned při prvním kontaktu včely s medovicí či nektarem. Říká se se tomu zrání medu. Zrání medu probíhá nepřetržitě během jeho uložení v plástech a pokračuje po medobraní i ve sklenici. Med medovicový obsahuje méně pylových zrn než květový med, proto krystalizuje pomaleji. Nezávisle na původu (medovicový nebo květový) by měl ale každý med zkrystalizovat. Pokud k tomu nedojde, mohl být proces zrání medu nějak (např. přehřátím) zastavený a kvalita medu proto utrpěla. Doba nástupu krystalizace medu závisí kromě složení cukrů v medu i na skladovacích podmínkách.
Skladování medovicového medu
Uchovejte v chladu, temnu a suchu. Med přirozeně krystalizuje. Ztekutíte ho pomalým zahříváním, nejlépe ve vodní lázni do 45°C. Krystalizace není na závadu a není důvodem pro reklamaci, naopak je známkou kvality.
Med tuhne, tedy krystalizuje. Za jak dlouho nám med ve sklenici zkrystalizuje? To záleží na vzájemném poměru dvou hlavních jednoduchých cukrů obsažených v medu.
Množství a minimální trvanlivost uvádíme na etiketě.
FOTO JE ILUSTRAČNÍ
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.