fbpx

Chov včel

 Chov včel není jenom o tom říci si „koupím včely a budu včelařit“. Aby včely byly zdravé a silné a včelař z nich měl ten správný užitek, je třeba se o včely správně starat a věnovat se jim. Pokud to tedy se včelařením myslíte vážně, tak včelám musíte vytvořit správné podmínky, aby se jim dařilo a zbytečně netrpěly nemocemi a nějakým nedostatkem.
Jestliže jste včelám vybrali vhodné stanoviště, kde budou mít dostatek pylu, nektaru a vody, přesvědčte se ještě, zda stanoviště není zbytečně vystaveno nevhodným povětrnostním podmínkám. Na „větrné hůrce“ se včelám bude obtížně létat. Podle klimatických podmínek stanoviště pak vyberte typ úlů, ve kterých budete včelařit.

včelstvo

Kde ale sehnat včely? Každopádně Vám nedoporučujeme si pořizovat včely, u kterých nemáte jistotu, že byly správně léčeny. Včely si tedy vždy pořiďte z nějakého oficiálního zdroje, zajímejte o doporučení od jiných včelařů, přeptejte se na včelaře u základní organizace ČSV. Jako laik nemáme možnost totiž poznat stav včelstva, jejich nemoci apod. Dále si nepořizujte chycené roje, beztak toto není povoleno. Opravdu se těmto způsobům pořízení včelstva vyvarujte. Neuvádíme to proto, abychom tak zvýšili náš prodej, klidně je pořiďte u konkurence, ale ověřené. Apelujeme na Vás z důvodů možného šíření nákaz včelích nemocí, které pak zaplaví celé oblasti. Vyhledejte si  mapu moru včelího plodu a  přesvědčte se. Při prodeji včelích oddělků, matek či včelstva by Vám každý včelař měl dát doklad o vyšetření na mor včelího plodu, vyžadujte ho!


Jak chovat včely

Pokud jste si již domluvily včely u ověřeného včelaře a máte vybrané stanoviště (ještě toto stanoviště zkonzultujte s nějakým včelařem), je na čase vybrat včelí úly. V žádném případě si nepořizujte staré použité úly, které někdo bůhvíjak dlouho někde skladoval, takové úly nechtějte ani zadarmo. Ve starém dřevě, které bylo nevhodně skladováno, přežívají zárodky mnohých onemocnění (bakterie, viry, plísně, houby). Takovýto dar (či levná koupě) by se vám opravdu nemusel vůbec vyplatit. Nákazu by včely mohly roznést a potom by jste měli co do činění se Státní veterinární správou. Pořiďte si nové úly, na nové úly možná získáte i dotaci, na staré rozhodně ne!
Ke správnému chovu včel patří i jejich správné krmení a léčení. Včelaření není jen o vytáčení medu. S léčením Vám poradí ve Vaší základní organizaci ČSV. Rozhodně se řiďte jejich radami a sami se do léčení nepouštějte a nic nezatajujte.
Pro krmení doporučujeme zakoupit již nějaký speciálně připravený produkt, který včely nebude zbytečně zatěžovat a Vy se tak vyhnete nesprávné přípravě krmení pro včely. Nesprávné krmení může včelám způsobit zažívací problémy, které mohou vést až k jejich oslabení a následnému úhynu.