fbpx

Chov včel

Chov včel není jenom o tom říci si “koupím včely a budu včelařit”. Zdravé a silné včely potřebují péči, čas a vhodné podmínky.

Nejprve vyberte vhodné stanoviště s dostatkem pylu, nektaru i vody. Přesvědčte se, zda stanoviště není na „větrné hůrce“, ale je zde i světlo i teplo.

Nepořizujte si včely, u kterých nemáte jistotu, že byly správně léčeny. Při koupi včelích oddělků, matek či včelstva požadujte doklad o vyšetření na mor včelího plodu.


Chov včel, jak na to ?

Pokud již máte včely a vybrané stanoviště, je čas vybrat včelí úly. V žádném případě si nepořizujte staré použité úly, které někdo bůhvíjak dlouho někde skladoval, takové úly nechtějte ani zadarmo. Ve starém dřevě, které bylo nevhodně skladováno, přežívají zárodky mnohých onemocnění (bakterie, viry, plísně, houby). Takovýto dar (či levná koupě) by se vám opravdu nemusel vůbec vyplatit. Nákazu by včely mohly roznést.  Pořiďte si nové úly, na nové úly možná získáte i dotaci, na staré rozhodně ne!
Včelaření není jen o vytáčení medu, ale i o krmení a léčení. S léčením Vám poradí ve Vaší základní organizaci ČSV. Rozhodně se řiďte jejich radami a neexperimentujte. 

Kupte speciální krmení pro včely, což jsou speciálně připravené produkty. Tyto produkty včely nezatěžují a vy  se tak vyhnete nesprávné přípravě cukru. Nesprávné krmení včelám způsobuje zažívací problémy až jejich úhyn.

chov včel