Chov včel

Chov včel

Chov včel není jenom o tom říci si "koupím včely a budu včelařit". Zdravé a silné včely potřebují péči, čas a vhodné podmínky. 

Nejprve vyberte vhodné stanoviště, kde budou včely mít dostatek snůšky nektaru i pylu, nezapomeňte na vodou. Přesvědčte se, zda stanoviště není na „větrné hůrce“, ale je zde i světlo i teplo.

Nepořizujte si včely, u kterých nemáte jistotu, že byly správně zaléčeny. Při koupi včelích oddělků, matek či včelstva požadujte doklad o vyšetření na mor včelího plodu.

 

Chov včel, jak na to ?

Pokud již máte včely a vybrané stanoviště, je čas vybrat včelí úly. V žádném případě si nepořizujte staré použité úly, které někdo bůhvíjak dlouho někde skladoval, takové úly nechtějte ani zadarmo. Ve starém dřevě, které bylo nevhodně skladováno, přežívají zárodky mnohých onemocnění (bakterie, viry, plísně, houby). Takovýto dar (či levná koupě) by se vám opravdu nemusel vůbec vyplatit. Nákazu by včely mohly roznést.  Pořiďte si nové úly, na nové úly možná získáte i dotaci, na staré rozhodně ne!
 
Včelaření není jen o vytáčení medu, ale i o krmení a léčení. S léčením Vám poradí ve Vaší základní organizaci ČSV. Rozhodně se řiďte jejich radami a neexperimentujte. 

Doporučujeme krmit speciálním krmením pro včely. Toto krmení včely nezatěžují a vy se tak vyhnete nesprávné přípravě cukru. Nesprávné krmení může včelám způsobit zažívací problémy až jejich úhyn.