fbpx

Výroba mezistěn

výroba mezistěn

Výroba mezistěn

Výroba mezistěn je jednou z hlavních služeb, které Včelařství Thomayer nabízí svým zákazníkům. Mezistěny ze včelího vosku jsou na jaře základem pro rozvoj včelstva. Pokud chceme včelstva rozšiřovat, ale i udržovat, jsou voskové mezistěny nezbytné. Již byly učiněny i nějaké pokusy nahradit vosk plastem a včelařit na plastových mezistěnách, ale zatím se tento způsob včelaření víceméně neujal. Domníváme se, že je dobré včelách ponechat jejich alespoň částečně přirozené prostředí a nenahrazovat jim jejich starý dobrý vosk uměle vytvořeným plastem. Včelařství Thomayer se tedy cestou plastových mezistěn nevydalo a pro své zákazníky, kteří zvolili stejnou cestu, nabízí své služby v oblasti výroby mezistěn.


výroba mezistěnVčelí vosk

Včelí vosk je přirozený produkt, který vzniká metabolickou přestavbou medu a pylu v těle některých včel. Včelí vosk má unikátní fyzikální i chemické vlastnosti, tvoří  ho estery kyselin, volné kyseliny a uhlovodíky. Složení vosku je poměrně složité, obsahuje až 284 složek a ne všechny byly dosud identifikovány. Nejsilněji jsou obsaženy monoestery, diestery a uhlovodíky. Vosk lze v rukách lehce hníst, na omak není mastný a nelepí ani při stisku mezi zuby a vytváří charakteristický lasturovitý povrch. K tání vosku dochází přibližně kolem 65° C. K jeho tvárnosti stačí 25-30 °C. Teplota v úlech v létě i vyšší. Při nízkých teplotách vosk křehne a objevuje se na něm šedavý povlak, tzv. voskový květ, který o zahřátí na vyšší teplotu zase mizí. Teplota vosku je zásadní pro výrobu mezistěn.

Včelí vosk dobře izoluje teplo, elektřinu a odpuzuje vodu. Při pokojové teplotě je ohebný, při nízké teplotě praská. takto lze vosk odlišit od parafínu.

Vliv barvy vosku při výrobě mezistěn

Nový, tzv. panenský plást, je plást, kam včelí matka dosud nekladla. Je téměř bílý či běložlutý. Časem vosk tmavne. Na barvu vosku má vliv pyl. Pyl má zastoupení snad ve všech barvách, přes černou, fialovou, zelenou atd. až k žluté a bílé. Barvu vosku ovlivňují i košilky, které v plástvích zůstávají. Čím je plást tmavší, tím více včel se v něm vylíhlo a jednotlivé buňky jsou menší. Také získatelné množství vosku je nižší. V přírodě včely černé plásty vykusují. Včely si takto samy “svůj úl” vyčistí. Včelaři by toto měli dělat také. Alespoň jednou za tři roky by měli vyměnit alespoň třetinu pláství. Barva vyvařeného vosku, který včelař vyvaří a přinese do výkupu takto zásadně ovlivní konečnou výrobu mezistěn. Nelze očekávat, že se šedého tmavého vosku vyrobíme krásnou příjemně žluťoučkou mezistěnu.


 

Včelařství Thomayer – výroba mezistěn

Včelařství Thomayer má schválenou provozovnu na výrobu mezistěn od veterinární správy. Mezistěny vyrábíme různých rozměrů. Není pro nás problém výrobu přizpůsobit Vaší rámkové míře, a to bez dalšího poplatku. Mezistěny prodáváme i bez výměny, aktuální cenu naleznete v e-shopu mezistěny.

Včelařům jako službu nabízíme výměnu vosku za mezistěny za symbolický běžný poplatek. Za vyšší poplatek garantujeme výrobu mezistěn z vlastního dodaného vosku, neboť před touto zakázkovou individuální výrobou musí být nádrž na vosk i ostatní části přístroje dokonale vyčištěny a usušeny, což je časově velmi náročné. Pro výrobu mezistěn z vlastního vosku přijímáme zakázky pouze od 50 kg.

Naše mezistěny mají velikost buňky 5.1 mm a jsou lité. Tloušťka mezistěny je cca 2 mm. Mezistěny nejsou zbytečně silné, ani moc tenké.

Výroba mezistěn se pro nás stala nezbytností a nyní už i koníčkem. Vzhledem k našemu množství včelstev, při každoroční spotřeby desítky kil mezistěn pro výměnu jsme se rozhodli, že výroba mezistěn bude další naší činností “kolem včel”. Také jsme chtěli mezistěny z vlastního vosku, o které víme, odkud pochází.

Výroba mezistěn – podmínky

Včelařství Thomayer nabízí výrobu mezistěn ze 100 % vosku. V žádném případě do vosku nic nepřidáváme. Garantujeme 100 % kvalitu našich mezistěn. Mezistěny vyrábíme na přísných legislativních i hygienických podmínek. Při výkupu včelího vosku ověřujeme, z jaké oblasti vosk pochází, vykupujeme vosk pouze z ČR. Před samotnou výrobou mezistěn dochází k tavení včelího vosku, vyvařování včelího vosku a jeho sterilizaci. Vyrobené mezistěny jsou krásně žluté, voňavé a ohebné. Samozřejmě při nižších teplotách mezistěny zkřehnou a lámou se, což je ale jejich přirozená vlastnost.  Typická vůně vosku je patrná zejména při práci s nimi a při zahřátí.

Barva (resp. barevný odstín)  mezistěn se může lišit. Záleží i na preciznosti samotných včelařů, od kterých vosk vykoupíme. Pokud vosk příliš dlouho nenechávají v úlech,  vosk má až černou barvu, obsahuje velké množství košilek a je velmi tvrdý. Tento vosk tedy obsahuje velké množství nečistot, které se před výrobou musejí odstranit. Dále záleží na tom, zda se vosk vyvařují v nerezu. Pokud tomu tak není, vosk může být našedlý, vosk získá barvu kovu. Proto všem doporučujeme vosk vyvařovat pouze v nerezových nádobách.