Novinky

Zakázková dárková výroba
Zakázková dárková výroba

Dárková balení medů a svíček

Včelařství Thomayer nabízí svým zákazníkům různá dárková balení medu a svíček připravených na míru, dle přání zákazníků. Vše jsou naše vlastní výrobky, český med, pravé včelí svíčky, medovina a medové víno z našeho medu. Dřevěné krabičky vyrábíme také sami.

Naše výrobky se také stávají vyhledávaným zbožím pro firemní dárky, pro Vaše zaměstnance, zákazníky i kolegy. 

Medové balíčky mohou být tím správným tipem na dárek. U nás můžete zakoupit například vánoční dárek pro babičku a věnovat jí tak zdraví prospěšné látky. Vůně svíček z pravého vosku také potěší a příjemně okoření vánoční atmosféru.

Jsme schopní, ale především ochotní vytvořit dárkové balení na míru přímo pro Vás, Vaše blízké, Vaší firmu, a to k jakékoli příležitosti. Zakázková výroba je pro nás hračkou, jsme ochotní, schopní, máme nápady ... :-) Nic není problém, máme již desetileté zkušenosti, jsme pilní jako včelky a hlavně naprosto spolehliví.


Dárková balení medu - zakázková výroba

Medové dárky jsou hitem našeho prodeje. Proto pro Vás připravujeme stále nové varianty. Pokud si z naší nabídky nemůžete vybrat, nevadí! Napište nám, rádi společně dárkové balení medu upravíme, aby Vám vyhovovalo. Upravíme etiketu, změníme obsah, dáme látková krytí na víčka, jaká se Vám hodí.

Chcete dárková balení medu na míru ve dřevěné krabičce  se svíčkou, nebo bez svíčky, velké balení nebo malé balení, nebo se Vám připravíme dárkové balení ovocných medů (velké balení, střední, nebo malé), nebo balení v papírové krabici s průhledným víkem, které můžeme namíchat podle Vaší libosti? A co dárkový medový koš, kam se vejde i svíčka z pravého včelího vosku.


Med jako dárek

Med znatelné pozitivní efekty při dlouhodobém užívání. Obsahuje nejen mnoho uhličitanů, ale také nezřídka polyfenoly, které mohou působit jako antioxidanty, které jako výživný prvek, zabraňují působení negativních důsledků stresu v organismu. Bylo zjištěno, že antioxidanty v medu příznivě působí proti rakovině tlustého střeva. Med také za zvyšuje probiotické bakterie ve střevech, což má za následek zvýšení obranyschopnosti organismu, zlepšení trávení, snížení cholesterolu a již zmiňovaná prevence proti rakovině střeva.

Antibakteriální účinky proti mnoha druhům bakterií v medu jsou známé, dále protivirové a protiparazitární stejně jako jeho antimutagenní a protiplísňové účinky. Konzumace medu (70 g denně po dobu 30 dnů) mírně zlepšuje hodnoty rizikových faktorů pro vznik kardiovaskulárních a metabolických problémů (vylepšuje lipoproteinový profil, snižuje hladinu cukru v krvi na lačno) a nevede ke zvýšení váhy.


Med není jen pouhý dárek, medem darujete i zdraví

Med je směs cukrů, vody, a jiných složek. Specifické složení medu závisí nejvíc na směsi květů navštívených včelami, které med produkovaly. Liší se podle lokality, období/sezony i jednotlivých včelstev. Hmotnost 1 litru medu je asi 1,4 kg. Med se proto prodává na hmotnost a je na objem, který se může lišit podle obsahu vody.  Typické složení je asi takovéto: fruktóza 27–44 %, glukóza 22–41 %, Ostatní cukry (sacharóza, maltóza atd.) 1–14 %, voda cca 17 %, Ostatní látky (minerály, pyly, proteiny, vitamíny, aminokyseliny aj.) méně než 5 %.

Med má zvláštní chuť podle svého druhu a zpravidla voní po květinách. Má vhodné chemické vlastnosti pro pečení. Kapalný med se nekazí, pokud v něm není nepřiměřené množství vody. Díky vysoké koncentraci cukrů ničí bakterie při procesu zvaném osmóza (vysává z buněk vodu a tím ničí jejich membrány). V medu se neuchycují ani kvasinky ze vzduchu, protože obsah vody je příliš nízký. Přírodní neupravený med má obsah vody asi 14–18 %. Je-li obsah vody pod 18 %, nemůže se v medu množit prakticky žádný organismus.

 

Číst článek
Cementový med
Cementový med

Cementový med neboli melicitózní med

 

Melicitóza, také betónový med je anomálie, která se čas od času vyskytne. Dříve se mělo za to, že souvisí se suchem. Tato teorie se však letos nepotvrdila. Souvisí s regulací osmotického tlaku v rostlinách i hmyzu v návaznosti na prudké výkyvy teplot a vlhkosti. 

Cementový med pochází z medovice s vysokým obsahem rychle krystalizujícího trichasaridu melecitózy. Původně se připisovala modřínu, což se ale ukázalo jako nedostatečná hypotéza vzhledem k převažujícím monokulturním smrkovým lesům. Medovice ve včelích plástvích krystalizuje už po třech dnech.

Pro včelaře je to velmi složitá situace, tento cementový med nelze vytočit ani v elektrickém medometu s vysokými otáčkami. Pokud je betonový med ještě zanesen v nových plástvích, situace je ještě horší, v medometu se plástve celé zbortí a roztrhají. Včelař tak přijde i o cenné souše. Další problém je, že na melicitózním medu včely nemohou přezimovat. Melecitóza je navíc pro včely špatně stravitelná, pokud se dostane do zimních zásob, hrozí úhyn včelstev. Včely jí nedokážou zpracovat, uhynou hladem, nebo na úplavici následkem infekce z medovicového nestravitelného medu.

Vzácnost melicitózního medu

Melecitózní med je bohatý na minerály, zejména draslík, vápník, hořčík, železo a mangan. Tyto prvky přispívají k jeho zakalené tmavé barvě a výrazné chuti.

Melecitózní med je unikátní díky svým vlastnostem. 

 

Číst článek
Napsali o nás
Napsali o nás

České mezistěny jsou do světa

V Moderním včelaři 7/2024 si můžete přečíst rozhovor, který s námi udělala Marie Šotolová a Petr Texl, nejen o výrobě voskových mezistěn, ale i o nás, našich zkušenostech a přístupu ke včelařině. 

Již několik let vyrábíme zakázkové mezistěny podle rozměrů na přání a zasíláme je mimo jiné do Německa, Francie, Velké Británie a Irska. Pro Brity vyrábíme speciální drátkované mezistěny.  Ty jsou skvělé pro včelaře, kteří nechtějí, nebo nemají možnost zatavování mezistěn. U nás zatím tyto mezistěny nejsou moc známé, ale každý rok čas od času nějaká objednávka přeci jen je. Tak uvidíme :-)

Celý rozhovor najdete si můžete přečíst v moderním včelaři 7/2024

 

 

Číst článek
Výroba voskových mezistěn
Výroba voskových mezistěn

Výroba mezistěn

Výroba mezistěn je jednou z hlavních služeb, které Včelařství Thomayer nabízí svým zákazníkům. Mezistěny ze včelího vosku jsou na jaře základem pro rozvoj včelstva. Pokud chceme včelstva rozšiřovat, ale i udržovat, jsou voskové mezistěny nezbytné. Již byly učiněny i nějaké pokusy nahradit vosk plastem a včelařit na plastových mezistěnách, ale zatím se tento způsob včelaření víceméně neujal. Domníváme se, že je dobré včelám ponechat jejich alespoň částečně přirozené prostředí a nenahrazovat jim jejich starý dobrý vosk uměle vytvořeným plastem. Včelařství Thomayer se tedy cestou plastových mezistěn nevydalo a pro své zákazníky, kteří zvolili stejnou cestu, nabízí své služby v oblasti výroby mezistěn.


Včelí vosk

Včelí vosk je přirozený produkt, který vzniká metabolickou přestavbou medu a pylu v těle některých včel. Včelí vosk má unikátní fyzikální i chemické vlastnosti, tvoří  ho estery kyselin, volné kyseliny a uhlovodíky. Složení vosku je poměrně složité, obsahuje až 284 složek a ne všechny byly dosud identifikovány. Nejsilněji jsou obsaženy monoestery, diestery a uhlovodíky. Vosk lze v rukách lehce hníst, na omak není mastný a nelepí ani při stisku mezi zuby a vytváří charakteristický lasturovitý povrch. K tání vosku dochází přibližně kolem 65° C. K jeho tvárnosti stačí 25-30 °C. Teplota v úlech v létě i vyšší. Při nízkých teplotách vosk křehne a objevuje se na něm šedavý povlak, tzv. voskový květ, který o zahřátí na vyšší teplotu zase mizí. Teplota vosku je zásadní pro výrobu mezistěn.

Včelí vosk dobře izoluje teplo, elektřinu a odpuzuje vodu. Při pokojové teplotě je ohebný, při nízké teplotě praská. takto lze vosk odlišit od parafínu.


Vliv barvy vosku při výrobě mezistěn

Nový, tzv. panenský plást, je plást, kam včelí matka dosud nekladla. Je téměř bílý či běložlutý. Časem vosk tmavne, na slunci naopak vybělí. Na barvu vosku má vliv pyl. Pyl má zastoupení snad ve všech barvách, přes černou, fialovou, zelenou atd. až k žluté a bílé. Barvu vosku ovlivňují i košilky, které v plástvích zůstávají. Čím je plást tmavší, tím více včel se v něm vylíhlo a jednotlivé buňky jsou menší. Také získatelné množství vosku je nižší. V přírodě včely černé plásty vykusují. Včely si takto samy "svůj úl" vyčistí. Včelaři by toto měli dělat také. Alespoň jednou za tři roky by měli vyměnit alespoň třetinu pláství. Barva vyvařeného vosku, který včelař vyvaří a přinese do výkupu takto zásadně ovlivní konečnou výrobu mezistěn. Nelze očekávat, že se šedého, tmavého až černého vosku vyrobíme krásnou příjemně žluťoučkou mezistěnu.


 

Číst článek
4 položek celkem