fbpx

včelí úly

Včelí úly

Včelí úl je člověkem vytvořený prostor pro včely.  Je velmi složité vytvořit optimální včelí úl. Od doby, kdy lidé cíleně chovají včely, již bylo vytvořeno nespočetně „ideálních“ úlů. Chov včel je závislý na mnoha faktorech, mimo jiné i na podnebí. Těmto podmínkám je třeba přizpůsobit i prostor, ve kterém včely chováme. Nelze samozřejmě opomenout, že úl musí splňovat i podmínku dobré obslužnosti pro včelaře. Důkazem toho, že vytvořit ideální úl je velmi složité, může být i dostupnost různých druhů úlů na trhu.

Včelí úl se skládá z úlového dna, nástavků a víka. Tato základní sestava se různě doplňuje a mění, např. vzhledem k výskytu varroázy, je oblíbené varroadno. Tradiční dřevěné nástavky začínají nahrazovat lehké polystyrenové nástavky. Pod víko je možné přidat jakýsi nástavek na krmení, tzv. krmítko, které nahrazuje skleněné lahve s cukerným roztokem.

Včelí úly se vyrábějí zateplené, neboli uteplené či tenkostěnné. Každému včelaři a jeho včelám vyhovuje něco jiného, co bude nejvhodnější právě pro Vás, odpoví jen praxe a zkušenost.


Výroba včelích úlů

Ne každý včelař má možnost si úly vyrobit sám. Na trhu je již mnoho včelařů, kteří se zabývají i výrobou úlů. Pokud si úly necháte vyrobit, rozhodně Vám doporučujeme nechat si je vyrobit u zkušeného včelaře. Včelaři při výrobě totiž využívají mnoho „vychytávek“, které jim přinesla praxe a zkušenost, proto se na našem trhu úly velmi liší. Proč tedy již ty vychytané drobnosti nevyužít?

Nástavkové úly

Klasikou jsou včelí úly vyrobené ze dřeva. Výhodou je vysoká odolnost proti mechanickému poškození. Nevýhodou je ale váha dřevěného úlu. Nástavky jsou samy o sobě velmi těžké, natož se včelami a při snůšce. Argumentem pro může být také, že dřevo je na rozdíl od polystyrenu přírodní materiál, ale už se zapomíná na to, že dřevo se nezpracovává v surovém přírodním stavu, nástavky jsou natřené barvami, které obsahují chemikálie.

Polystyrenové úly sice nejsou tak mechanicky odolné, výhodou je ale jejich váha a vynikající izolační vlastnosti.


Včelařství Thomayer se na základě své vlastní praxe a posbíraným zkušenostem zabývá výrobou a prodejem včelích úlů. Včelí úly vyrábíme na zakázku a dle přání zákazníků. Výrobu s Vámi prodiskutujeme, případně Vám poradíme.