fbpx

Včelí vosk na stavbu včelích pláství

Včelky vosk produkují z voskotvorné žlázy na 3. až 6. sternitu zadečku v podobě voskových šupinek. Hmotnost jedné šupinky je 0,8 až 2 mg.  Včelí vosk má unikátní fyzikální i chemické vlastnosti. Vosk je tvořen estery kyselin, volnými kyselinami a uhlovodíky. Složení vosku je poměrně složité, obsahuje až 284 složek a ne všechny byly dosud identifikovány. Nejsilněji jsou obsaženy monoestery, diestery a uhlovodíky. Vosk lze v rukách lehce hníst, na omak není mastný a nelepí ani při stisku mezi zuby a vytváří charakteristický lasturovitý povrch. K vytvoření včelího vosku 1 kg je třeba asi 1 250 000 voskových šupinek (některé zdroje uvádějí až 5 miliónů), včely přitom spotřebují asi 50 g pylu a 3,5 až 10 kg medu. Vzhledem k rozdílům ve složení vosku je jeho lékařské využití komplikované.

Včelí vosk je velmi zajímavá surovina, kterou najdete v mnoha oborech, např. v potravinářství, chirurgii, elektroinstalaci apod.

Včelařství Thomayer nabízí kvalitní 100% přírodní včelí vosk. Vosk dodáváme i do lékáren k výrobě kosmetických přípravků.


Výkup včelího vosku

Včelařství Thomayer zajišťuje výkup včelího vosku pouze z ČR. Vykoupený vosk zpracováváme za přísných provozních a hygienických podmínek a vyrábíme mezistěny. Při výkupu vosku hodnotíme zejména jeho čistotu a barvu. Nevykupujeme vosk černý a silně znečištěný, nevykupujeme vosk z oblastí s výskytem včelího moru. Každý vykoupený vosk opětovně filtrujeme a sterilizujeme. Vosk používáme i na výrobu  svíček ze včelího vosku, výrobu vánočních ozdob a v medové kosmetice.

Nejkvalitnější je vosk z panenských plástev. Tento vosk je až bílé barvy a vypadá velmi křehce. Vosk má typické aroma, které je cítit zejména při zahřátí, nebo při větším množství vosku v pokojové teplotě. Mezistěny z vosku jsou při pokojové teplotě ohebné, nepraskají. Při nízkých teplotách zkřehnout a mohou popraskat. Časem se na vytaveném vosku může udělat šedobílý povlak. Toto není na závadu, je to přirozená vlastnost vosku, jsou to tzv. voskové květy, které lze velmi jednoduše odstranit mírným ohřátím (např. fénem).

Vykoupený včelí vosk je především určen pro výrobu voskových mezistěn pro včelaře. Podle zájmu zákazníků jako službu včelařům nabízíme výměnu vosku za mezistěny za symbolický poplatek na režii výroby. Vyrábíme rozměry mezistěn podle přání zákazníků a nabízíme také libovolné množství. Na základě žádosti (za poplatek) garantujeme i výrobu mezistěn z vlastního dodaného vosku. Vyrobené mezistěny jsou ze 100 % vosku, v žádném případě do vosku nepřidáváme žádné příměsi. Při výrobě barevných mezistěn do vosku přidáváme pouze barviva určená pro práci s voskem.

čistý včelí vosk