fbpx

Rojení včel

Včelstvo je živý organismus a kromě toho, že matka klade vajíčka, se také množí rojením. Rojení spočívá v tom, že si včely v úle vychovají novou matku a stará matka s věrnými dělnicemi vyletí z úlu si zakládat nové sídlo. V úle není místo pro dvě matky. Rojení probíhá zhruba od května do července. Rojení je přirozenou vlastností včel, ale jsou určité faktory, který rojení podporují nebo naopak utlumují. Vliv na rojení má počasí, nedostatek prostoru v úle, nedostatek trubců. Přípravu včel na rojení lze poznat tak, že si včelstvo zakládá nové matečníky. Těsně před rojením z úlu vylétá jen malé množství včel a v úle to významně hučí, přípravy se dějí uvnitř. Poté včely vylétnou za matkou, utvoří kolem ní chomáč, který na určitém místě i za nepříznivého počasí vydrží i pár dní. V této době je možné roj pomocí rojochytu umístit do připraveného rojáčku. Důležité je vždy odchytit matku, neboť včely jdou za jejími feromony. Roje poté doporučujeme alespoň na den uzavřít, poté nakrmit a umístit na jiné stanoviště.


Jak zabránit rojení včel?

včelí oddělkyZkušený včelař již pozná, že se včely chystají vyrojit. Pokud chcete zabránit rojení včel doporučuji matku měnit každý druhý rok, v období května až června pravidelně kontrolovat, zda si včely nenarazily matečníky, ty případně vylámat. Pokud mají včely málo místa, přidejte nástavek. Rojovou náladu včel můžete také využít k tvorbě oddělků. Oddělky  se vytvoří tak, že se ze zdrojového včelstva sklepou včely z několika pláství. Do oddělku se přidají rámky se zásobami a mezistěnami. Dále se může přidat i rámek s plodem, aby včely přešly do nouzového režimu a vychovaly si matku, až zjistí, že jsou osiřelé. Další varianta je přidat novou matku, která je již oplozená, takto je progrese u oddělku rychleji nastartovaná. Důležité je alespoň na jeden celý den oddělek uzavřít, aby si včely zvykly na nový prostor. Dále doporučujeme oddělek umístit na jiné stanoviště, než je zdrojové včelstvo. Při tvorbě oddělků je velmi důležité krmení včel.


Spojování včelstev

V dnešní době jsou standardní spíše silná včelstva. Z tohoto důvodu včelaři slabá včelstva spojují. Na jaře, pokud včelstvo nedokáže obsadit alespoň ½ úlového prostoru, je lépe toto včelstvo spojit s jiným, např. stejně slabým. Obdobná kontrola by měla být před zazimováním včelstev. Je lépe zazimovat silné včelstvo, než nechat dvě slabá, která mají menší šanci na přezimování. Spojování včelstev se může provádět i v produkčním období, například přidáním plodu.