Každý včelař chce mít silná včelstva po celý rok. Jak toho dosáhnout? Včelaření není jen otázkou jara a začátku léta. Pokud chcete mít silná včelstva, je nutné se o ně s láskou starat po celý rok.
Jaro na včelách

Duben – vše je na přírodě a počasí. Včely již mají dostatečnou nabídku pylu, např. trnku, divoké třešně, javor a hlavně pampelišku. Včelstvo se v tomto měsíci musí vyrovnávat s častými výkyvy počasí. Mohutně se rozšiřují plodové plochy. Včely velmi objemně přinášejí do úlů pyl a nektar. Včelaři nesmí dopustit podvýživu včelstev, rozšiřují včelstva o stavební rámky a včas včelstvo rozšíří o medník. V této době se hlásí počet vyzimovaných včelstev základní organizaci.
Květen – pro včelaře dlouho očekávaný měsíc. Kvetou jabloně, třešně, javory, řepka, mateřídouška a mnoho dalších bylin a dřevin. Zdravá včelstva velmi strmě stoupají a přicházejí do síly. Vedle schopnosti rychle stavět, shromažďovat zásoby propuká i touha se množit, a tak úly opouštějí první roje. Včelaři musejí dbát na to, aby včely měly dostatek prostoru. Včelstva kontrolují, zda si nenaráží matečníky, tím omezují jejich rojivost. Je čas pro tvorbu oddělků a chov včelích matek. Koncem měsíce začíná první medobraní.
Léto na včelách

Červenec – na začátku měsíce je pořád ještě co sbírat. Začíná kvést slunečnice, kvetou levandule, saturejky, tymián, máta, dobromysl a další. Po letním slunovratu však začne ubývat letních včel, tak i plodu. Koncem měsíce již matky zakladou zimní generaci včel. S úbytkem snůškových dnů se včely začínají zbavovat trubců, začíná slídění a nebezpečí vzájemného vylupování. Po posledním vytáčení se upraví prostor na zimování a začíná se s krmením. Začíná se s ošetřením proti varroáze.
Srpen – včely pořád sbírají pyl, který je nezbytný pro přezimování. Včely zpracovávají cukerný roztok. V průběhu měsíce se zbaví většiny trubců. Po ukončení krmení se odeberou krmítka, provede se kontrola zásob, plodové plochy a síly včelstva. Úl se připraví na zimu, česno se již může zúžit. Včelaři, kteří žádali o dotace, musí předložit potřebné doklady.
Podzim na včelách

Říjen – včelstvo si vytváří zimní sedisko a semkne se do chomáče. Jen vzácně včely vylétnou sesbírat zbytky pylu. Líhnou se poslední včely a nastává bezplodové období. Včely velmi úsporně spotřebovávají zásoby. Včelaři povinně provádějí tři podzimní ošetření proti varroáze a kontrolují podložky se spadem roztočů.
Listopad – včelstva již zimují. Občas některé včely vylétnou k orientačním a očistným letům. Zimní zásoby včely spotřebovávají k výživě a tepelné pohodě. Včelaři v teplých dnech ještě provádí fumigaci a připravují potřeby pro nastávající sezónu, čistí rámky, vyrábějí nové úly, drátkují, lepí mezistěny.
Zima na včelách

Leden – včelstvo stále odpočívá v zimním chomáči. Včelaři se věnují samovzdělávání, přípravě na další sezónu a prodeji medu a nezapomenou odevzdat směsný vzorek k diagnostice na množství roztočů.
Únor – včelstvo stále přečkává v zimním chumáči. Při oteplení včely občas vylétnou k očistným proletům a pro zásobu vody. Velmi vzácně se objevuje první pyl. Včelaři zjišťují stavy přezimovaných včelstev, aktivně se již připravují na novou sezónu a také nezapomenou oznámit stanoviště.