fbpx
krystalizace medu

Krystalizace medu

Krystalizace medu nebo-li cukernatění medu je známkou kvality. Tento proces začíná již v plástech a pokračuje po vytočení medu. Lze jej také označit jako zrání medu…

Světlý nebo-li květový med obsahuje větší množství glukózy, tedy hroznového cukru. Květový med díky glukóze a pylovým zrnům poměrně rychle krystalizuje. Medovicový med obsahuje zase více ovocného cukru, fruktózy, a proto krystalizuje o trochu později.

Nezávisle na druhu by měl med zhruba do roka zkrystalizovat. Pokud k tomu nedojde, je možné, že zrání medu bylo násilně zastaveno a utrpěla tím kvalita medu. Nejčastěji se tak děje při drastickém zahřívání medu nebo filtraci, kdy jsou odstraněna pylová zrna (krystalizační centra). Teplota vyšší než 50 °C z medu udělá pouhé sladidlo dojde ke zničení enzymů a jiných cenných látek. V nejhorším případě jsou do medu přidány látky, které krystalizaci zabraňují.

Tekutý med a různé příměsi (např. ovoce, oříšky) v tekutém medu naložené vypadají na pohled velmi dobře a také se lépe prodávají. Při jejich koupi, pokud to nejsou čerstvé produkty a jsou  i po roce tekuté, však přemýšlejte o kvalitě!

Náš med i ostatní medové produkty Vám určitě zkrystalizují, což je známka kvality! 🙂