fbpx

Krmení včel

apiinvertMed si včely vytváří pro sebe, jako zásoby. Jestliže včelám včelař med odebere, musí jim za něj dát nějakou náhradu, aby včelstvo přežilo dobu, kdy není možné sbírat nektar nebo medovici. Krmení včel rozlišujeme na zakrmení před zimou a průběžné sezónní podněcování. Krmit můžeme cukerným roztokem, cukrovým těstem, medocukrovým těstem, ponecháním částí medových zásob a speciálním krmením pro včely. Samozřejmě nejlepší a nejpřirozenější je ponechat včelám medové zásoby, což ale dělá jen málo včelařů. Většina včelařů krmí cukerným roztokem. Krmení včel je nezbytné.

Před zimou je včely nutné zásobovat potravou, na včelstvo se počítá cca s 30 kg potravy. Pokud se rozhodnete krmit medovými zásobami, dávejte včelám med květový, medovicový med by mohl včelám způsobit průjmy (nosematoza), což by vedlo k následnému úhynu celého včelstva. Pokud se rozhodnete krmit cukerným roztokem, tento připravte v poměru 2:3. Nevýhodou cukerného roztoku je, že ho včely musí rozštěpit, což je před zimou zatěžuje, výhodou pro včelaře je však jeho cena (cena cukru je stále oproti kvalitnímu včelímu krmení stále nejnižší).  Jako zlatou střední cestu lze považovat krmení invertem, resp. krmivem vytvořeným přímo pro včely. Ke krmení včel se používají různé potřeby, resp. pomůcky, např. lahve, kapsová krmítka, nádoby s plovákem apod. Včelařství Thomayer svým zákazníkům také nabízí zajímavé pomůcky a potřeby pro krmení.


apifonda

Krmení pro včely

Mezi našimi včelaři je známé krmení pro včely Apivital. Včelařství Thomayer nabízí svým zákazníkům prakticky totožné krmení pro včely, a to Apiinvert a Apifonda – těsto, které je dováženo z Německa. Apifonda je těsto, které díky svému složení nezatěžuje trávicí ústrojí včel. Těsto se skládá zejména ze sacharózy. Dá se krájet a je měkké, a to díky velmi jemným krystalkům, které jsou menší než 1/100 mm. Každý krystalek je pak povlečen vrstvou sirupu z rozpuštěných druhů cukru. Toto těsto je velmi vhodné ke krmení oddělků, k jarnímu podněcování i k časnému zimnímu krmení. Tekuté krmivo Apiinvert je také v ideálním složení, aby včely zbytečně nezatěžovalo, je primárně určeno k podzimnímu a zimnímu krmení. Apiinvert a Apifondu ke krmení používáme již několikátým rokem i my a jsme velmi spokojeni.