fbpx

Chov včelích matek

chov včelích matek

larvování

Chov včelích matek lze provozovat několika způsoby. Včelaři s malým počtem včelstev si klidně vystačí s matečníky z tiché v ýměny. Při větším počtu včelstev a při kočování je nezbytností řízený odchov matek, kdy si včelař matky odchovává ze silných a produktivních včelstev. S chovem je nutno začít hned na začátku sezóny. Nějakou dobu potrvá, než se nová matka rozklade. S chovem matek se začíná od vajíčka (třídenní) nebo nejmladší larvičky (mírně rohlíčkovitého tvaru), což už si ale vyžaduje jisté zkušenosti. Matečníkové misky, v kterých budeme odchovávat matky, dáváme alespoň den předem včelám, kde budete odchovávat, tzv. oťapat. Poté do misek kápneme malé množství mateří kašičky a vložíme vajíčko nebo malou larvičku. Způsobů odchov u včelích matek je mnoho, toto je pouze jeden, který se osvědčil zrovna nám. Včelařství Thomayer patří mezi kvalitní chovatele včelích matek, včelí matky si odchováváme jednak pro sebe, tak i pro své zákazníky.

 

Včelí matky prodej

Vzhledem k velkému zájmu o prodej našich včelstev a prodej oddělků jsme se se začali věnovat i chovu včelích matek  a své služby rozšířili i o prodej včelích matek, případně matečníků.  Chováme včelí matky linie SINGER. Tato linie pochází z  Rakouska, kde je chovaná ve vyšších nadmořských výškách, což přesně vyhovuje i našemu včelařství. Včely z této linie jsou více odolné a nevadí jim ani drsnější zima. Naše včely jsou mírné a méně rojivé a mají vysoké výnosy. Chov včelích matek linie SINGER se nám velice osvědčil.

Vývoj včelí matky

Včelí matka se vyvíjí ze stejného oplozeného vajíčka jako dělnice, ovšem larvička od počátku do konce vývoje dostává mateří kašičku ve větším množství, díky které rychle roste. Asi 9. den včely larvičku zavíčkují. Matka se vylíhne 16. den. K páření dochází 22 den. Během snubního letu se spáří až s 10 trubci, jejichž sperma si uchovává po celý život, klást začíná až 28. den. Včelí matka může žít až 5 let, ročně klade cca 200 tis. vajíček. Pokud dojde matce zásoba spermatu, je odsouzená k zániku. Včely to vycítí a vychovají si novou matku.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]